22 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimler öncesi,7 oda başkanı ortak bir bildiri yayınlayarak,Milletvekili adaylarının nasıl çalışma yapması hakkında görüşlerini belirttiler. Kurtuluş Gazetesi 01.Haziran.2007 Sorumluluklar düşmektedir.22.Temmuz 2007 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimler öncesi,7 oda başkanı ortak bir bildiri yayınlayarak,Milletvekili adaylarının nasıl çalışma yapması hakkında görüşlerini belirttiler. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Yurter,ATB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Oruç, ESOB Başkanı İbrahim Kavas, TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer, AFSİAD Başkanı Hüsnü SerteserHÜRSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özçelik ve OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yeşilay’ın ortaklaşa hazırladıkları “Erken seçim ve milletvekili adaylarımız”adı altında nasıl bir milletvekili olunur portresi çizdiler.Yedi oda başkanının ortaklaşa yaptıkları açıklamada “Son günlerde siyasi yaşamda meydana gelen olağanüstü hareketlilik ve buna bağlı olarak erken seçimin 22 Temmuz tarihinde gerçekleşiyor olması milletvekili adaylarının da kısa bir takvimde belirlenmesi mecburiyetini ortaya çıkarmıştır.,Siyasi tarihimiz incelendiğinde üzülerek tespit edilmiştir ki bazı dönemlerde ilimizdeki seçmenlerin, Meclis’te temsil vekaletini almış olan ve “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir”felsefesine inanarak ifade etmiş milletvekillerimizden siyasi etik kurallarına ters düşen hal ve hareket izledikleri görülmektedir.Bu tür münferit olumsuz hareketleri ortaya koyan milletvekillerinin sadece kendilerini değil aynı zamanda bu tür olumsuzlukları hak etmeyen Afyonkarhisar halkının ulusal arenada itibar kaybına uğramalarına sebep oldular. Ve bir sonraki seçimlerde halkımızdan büyük tepkiler aldıkları gözlenmiştir.” denildi. Milletvekillerinin seçim bölgelerinde irtibat ofisi bulunmasının gerekli olduğunun açıklandığı bildiride ”zira kişisel menfaatlerin Afyonkarahisar’ın menfaatlerinin önünde tutulması son derece yanlış bir hareket olmuştur .Sadece seçim arifesinde kapımızı çalmakla kalmamaları halkın sesini dinlemeleri,ilimiz için çalışıp kalkınmamızın önünü açmalarını istiyoruz. TBMM’de odaları bulunan milletvekillerimizin bölgelerinde de daimi irtibat ofisleri bulunmalıdır.Modern demokratik uygulamalarda sivil toplum örgütleri ile birlikte yapılan ortak çalışmaların çok daha etkili ve kalıcı olduğu gözlenmiştir.Bu nedenle toplumu ilgilendiren tüm çalışmalarda milletin vekillerinin ilgili sivil toplum örgütleriyle istişare yapmaları ve önerileri dikkate almaları gerekmektedir.Bu nedenle tüm siyasi partilerin yöneticilerine yapılacak seçimlerde milletvekili adaylarının tespitinde son derece önemli görevler ve sorumluluklar düşmektedir.,Bu bilinçle hareket edeceklerini bekler ve seçim sonuçlarının hayırlı olmasını dileriz.” denildi.